MUZEUM NA KÓŁKACH

Dnia 19 października 2022 r. uczniowie klasy VI mieli okazję obejrzeć wystawę edukacyjną przybliżającą kulturę, historię i kuchnię żydowską. Od 2014 roku „Muzeum na kółkach” odwiedziło 89 miejscowości w całej Polsce. W dniach 17-20 października  gości w Jędrzejewie i  nasi uczniowie wzięli udział  w warsztatach prowadzonych przez panią Anetę Prusimską, która pracuje w Muzeum POLIN.

Dużą atrakcją okazała się możliwość dotykania m.in. prawdziwych judaików i napisania swojego imienia po hebrajsku. Na pożegnanie uczestnicy warsztatów otrzymali mały upominek, żółty ołówek z napisem „bachor”. To słowo, które w języku polskim jest pejoratywnym określeniem niesfornego dziecka, jest zapożyczeniem z języka jidysz.

Wjazd na wystawę okazał się dla uczniów naszej szkoły interesującą lekcją.

M. Filipiak

M. Opalińska