Dzień Edukacji Narodowej w Szkole Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła w Wieleniu to również święto Patrona. Z tej okazji dnia 14 października br. odbył się uroczysty apel, podczas którego oficjalne przyjęto pierwszoklasistów do grona uczniów oraz w montażu słowno-muzycznym ukazano życia Papieża Polaka.
Gośćmi spotkania byli: Burmistrz Wielenia Elżbieta Rybarczyk, proboszcz Parafii
pw. św. Rocha w Wieleniu ks. kanonik Marek Kapitulski oraz przedstawiciele Rady Rodziców Julita Zawół i Magdalena Lejman. Obchody rozpoczęto od złożenia kwiatów, a także białych i czerwonych zniczy przed kamieniem upamiętniających nadanie szkole imienia Jana Pawła II. Następnie pierwszoklasiści zostali pasowani na uczniów i udekorowani medalami. Po odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” głos zabrał Dyrektor Szkoły Jerzy Kośmider oraz zaproszeni goście. Po tym uczniowie zaprezentowali drogę do świętości Wielkiego Polaka, którego w XIX wieku w swoim wierszu przepowiedział Juliusz Słowacki:

„Pośród niesnasków - Pan Bóg uderza
W ogromny dzwon,
Dla Słowiańskiego oto Papieża
Otwarty tron.”

Zgromadzeni nie tylko mogli prześledzić niełatwe i naznaczone cierpieniem życie Jana Pawła II, ale również znów usłyszeć z archiwalnych nagrań jego głos, wspólnie zaśpiewać ulubioną przez Wojtyłę „Barkę”.
W tym trudnym dla wszystkich czasie słowa Wielkiego Polaka „Nie lękajcie się…” stały się pokrzepieniem i dodały odwagi , aby z nadzieją patrzeć w przyszłość.

Małgorzata Opalińska